W ramach uroczystości zawieszenia wiechy na Galerii Metropolia na sąsiadującej inwestycji - osiedlu Browar Gdański - odbył się spacer z udziałem Pawła Adamowicza, prezydenta miasta Gdańska, urzędników i dziennikarzy. Goście mogli zobaczyć efekty prac budowlanych i zmiany jakie zachodzą w Dolnym Wrzeszczu.

Osiedle Browar Gdański docelowo składać będzie się z 740 apartamentów. W 1. etapie powstało już 165 mieszkań z dwupoziomowym garażem podziemnym. Drugi etap, złożony jest ze 135 mieszkań, któe w całości zostały sprzedane Bankowi Gospodarstwa Krajowego w ramach funduszu mieszkań na wynajem.

Na terenie Browaru Gdańskiego inwestor planuje również kompleks Browar Kulturalny złożony z odrestaurowanych zabytkowych obiektów - dawnej warzelni, leżakowni i willi dyrektora. Za projekt odpowiada m.in. Arkadiusz Hronowski, szef sopockiego SPATiF-u i mieszczącego się na terenie gdańskiej stoczni klubu B90.

- Na powierzchni 8 tys. m kw. warzelni i leżakowni powstanie kilkanaście obiektów o charakterze kulturalno-rozrywkowym - mówi Arkadiusz Hronowski. - Będzie duża sala koncertowa na 1200 osób, gdzie chcemy prezentować wykonawców z pogranicza bluesa, soulu czy jazzu. Znajdzie się też osiem autorskich restauracji, kino studyjne - to wszystko w pomieszczeniach leżakowni.

W dawnej warzelni będzie działał minibrowar, a obok niego - skład wina połączony z restauracją. Górna część willi dyrektora to miejsce przeznaczone na biura, a podziemia - na pomieszczenia saunowo-basenowe. Na powierzchni 1200 m kw. znajdą się termy złożone z trzech pomieszczeń. Będzie również kawiarnia-księgarnia, gdzie będzie można poczytać, napić się wina lub kawy. W planach jest także Barber Shop - salon piękności dla mężczyzn.

To jeszcze nie wszystko. Bogdan Górski dodaje:- Jesteśmy w trakcie realizacji pozostałych budynków zabytkowych - dawnego szaletu [gdzie powstanie zakład fryzjerski], transformatorowni i kamienicy Pod Koniem, w której planujemy przedszkole. Całość Browaru z parkiem Kuźniczki będzie połączona i ogólnodostępna - zapewnia.